2 września 2017 r. w klubie Arkadia w błażowskim GOK miało miejsce Narodowe Czytanie. Imprezę zorganizowali burmistrz Błażowej, Gminny Ośrodek Kultury, Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej. W tym roku jak Polska długa i szeroka czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
„Wesele”. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.
Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.
„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda, patronujący wraz z małżonką akcji Narodowe Czytanie.
Wszystkich zgromadzonych w klubie Arkadia powitała dyrektor błażowskiej biblioteki Danuta Heller, oddając prowadzenie dr Hannie Krupińskiej-Łyp. Dzięki jej interesującej narracji klub Arkadia zaludnił się postaciami z dramatu Wyspiańskiego. Pani Hanna potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat, a jej wykładu, a raczej opowieści o „Weselu”, słucha się z prawdziwą przyjemnością.
Wysłuchaliśmy 12 fragmentów dramatu, a prezenterzy okazali się wytrawnymi aktorami. Oklaskiwaliśmy bowiem: poetki Zdzisławę Górską i Dorotę Kwokę, burmistrza Błażowej Jerzego Kocoja, prezesa ZLP Oddziału w Rzeszowie Mieczysława A. Łypa, prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego Mariusza Króla, dyrektora GOK Andrzeja Wróbla, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej Małgorzatę Kutrzebę, radnych Rady Miejskiej Kingę Fabińską i Sławomira Kowala, pracownice biblioteki Annę Heller i Kingę Rybkę, a także Michała Czaplę, Barbarę Rutkowską-Kędzior, Ewelinę Szumską i Józefa Chmiela.
Pracownice biblioteki i sponsorzy przygotowali dla uczestników słodki poczęstunek, który uprzyjemnił spotkanie ze sztuką.
Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012, zadomowiła się w Błażowej. Klimat sprzyja jej kultywowaniu.
Dziękuję współorganizatorom, Pani dr Hannie Krupińskiej-Łyp za przygotowanie merytoryczne i prowadzenie imprezy, prezenterom, sponsorom i uczestnikom spotkania za wspólnie spędzony sobotni wieczór.
Danuta Heller
Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.