foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Praca w samorządzie to przede wszystkim praca zespołowa. Podstawową sprawą jest dobra współpraca burmistrza, radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu. Jeżeli będzie maksymalne zaangażowanie wszystkich stron i zgoda co do słuszności celów, to przyniesie to wymierne korzyści mieszkańcom gminy. Musi to być praca, gdzie dobro mieszkańców jest najważniejsze.

 4 maja jest Międzynarodowym Świętem Strażaków. Od 2003 roku w Polsce obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji  4 maja 2019 roku strażacy z dwóch jednostek  Błażowej i Mokłuczki obchodzili wspólnie swoje święto - Dzień św. Floriana. Obchody rozpoczęto przemarszem wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą do kościoła parafialnego w Błażowej. Uroczysta msza święta w intencji wszystkich obecnych i zmarłych druhów, rozpoczęła się odegraniem przez błażowską orkiestrę hymnu ZOSP RP „Rycerze Floriana”.  Podczas liturgii ks. dziekan Jacek Rawski życzył druhom i druhnom wszystkiego dobrego oraz podziękował za pełnioną służbę. Po zakończeniu mszy św. strażacy powrócili ulicami Błażowej do remizy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Dh Maciej Pałac otwierając drugą część obchodów, podziękował wszystkim za przybycie oraz złożył najlepsze życzenia druhnom i druhom. Zebrani na spotkaniu mieli również okazję wysłuchać krótkiego koncertu orkiestry dętej. Muzycy grając standardy muzyki rozrywkowej zachęcili strażaków do wspólnych tańców.

Przy okazji święta strażaków  wspominamy ich patrona – św. Floriana. Na strażackich sztandarach widnieje właśnie jego postać – rycerza rzymskiego w zbroi i płaszczu, trzymającego w jednej ręce chorągiew, a w drugiej naczynie z wodą, wylewającą się na płomienie. Św. Florian urodził się około 250 roku, był przywódcą wojsk rzymskich. Podczas prześladowania chrześcijan, w obozie koło Wiednia zmuszano go do wyrzeczenia się  swojej wiary, biczując oraz szarpiąc jego ciało żelaznymi hakami. Kończąc jego cierpienia uwiązano kamień u jego szyi i utopiono go w rzece. Nad jego grobem z czasem wybudowano klasztor i kościół benedyktynów. Po latach w Krakowie wybudowano kościół ku jego czci oraz sprowadzono tam część jego relikwii. Kiedy w 1528 roku płonęła część Krakowa zwana Kleparzem, ocalała tylko świątynia –  w której znajdowały się relikwie świętego. Od tamtej pory zaczęto św. Floriana czcić w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów.

Warto zauważyć, iż dawniej strażacy gasili właśnie głównie pożary. Obecnie wyjeżdżają także do wszelkiego rodzaju innych zagrożeń: wypadków, powodzi oraz katastrof. Bardzo cieszy fakt, że tysiące ochotniczych  straży pożarnych działa na terenie całego kraju, zarówno w KSRG, jak i poza nim. Wielkim wyróżnieniem jest być strażakiem, lecz pamiętajmy, że to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i poświęcenie. Często strażacy rezygnują z własnych zajęć i obowiązków, by móc nieść pomoc potrzebującym -  niejednokrotnie narażając swoje życie i zdrowie.

druhna Ewa Drewniak

OSP Błażowa