foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Praca w samorządzie to przede wszystkim praca zespołowa. Podstawową sprawą jest dobra współpraca burmistrza, radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu. Jeżeli będzie maksymalne zaangażowanie wszystkich stron i zgoda co do słuszności celów, to przyniesie to wymierne korzyści mieszkańcom gminy. Musi to być praca, gdzie dobro mieszkańców jest najważniejsze.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

- Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej – dodał w liście Prezydent.

***

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej rozpoczęła tę akcję w 2015 r. lekturą „Lalka” Bolesława Prusa oraz w kolejnych latach; w 2016 „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe czytanie to jedna z większych imprez organizowana przez bibliotekę, na którą bardzo chętnie przychodzą mieszkańcy Błażowej.

Współorganizatorami Narodowego Czytania są Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie i GOK w Błażowej. Scenariusz przygotowała i pięknie imprezę poprowadziła dr Hanna Krupińska-Łyp. Przybliżyła zebranym dzieło Żeromskiego i epokę, której dotyczy. To ważne informacje, gdy od matury upłynęło trochę czasu.

Naszymi gośćmi byli: dr Hanna Krupińska-Łyp, Mieczysław A. Łyp, Adam Decowski, Zdzisława Górska z mężem, gospodarz gminy Jerzy Kocój, radni Rady Miejskiej Małgorzata Drewniak i Sławomir Kowal i czytelnicy biblioteki.

Jako prezenterzy wystąpili: Jerzy Kocój, Michał Czapla, Małgorzata Kutrzeba, Mieczysław A. Łyp, Zdzisława Górska, Anna Heller, Zuzanna Heller, Joanna Bałutowska-Bialic, Barbara Rutkowska-Kędzior, Małgorzata Drewniak, Ewelina Szumska, Mariusz Król, Sławomir Kowal.

Imprezę wsparli sponsorzy:

- Prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni Handlowo-Produkcyjnej Wiesław Wolski;

- Andrzej Chlebek Restauracja Stary Bank;

- Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Błażowej Mariusz Król.

- Pracownicy MGBP w Błażowej

- GOK Błażowa

 Dziękuję wszystkim przybyłym gościom, że zechcieli spędzić ten wieczór z nami. Podziękowania należą się również pani Ani Słupek, która zadbała o wystrój i pomoc przy cateringu oraz wszystkim, którzy pomogli zorganizować tą imprezę. Dziękuję serdecznie także burmistrzowi Jerzemu Kocojowi za przekazanie do błażowskiej biblioteki limitowanego egzemplarza „Przedwiośnia” wydanego z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Anna Heller

Zdjęcia w PDFie - kliknij tutaj.