foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Praca w samorządzie to przede wszystkim praca zespołowa. Podstawową sprawą jest dobra współpraca burmistrza, radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu. Jeżeli będzie maksymalne zaangażowanie wszystkich stron i zgoda co do słuszności celów, to przyniesie to wymierne korzyści mieszkańcom gminy. Musi to być praca, gdzie dobro mieszkańców jest najważniejsze.

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”. (Marcus Tullius Cicero)

8 maja obchodzimy w całym kraju Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W związku z tym  bibliotekarze odbierają życzenia wytrwałości, uporu, energii i pomysłów na szerzenie w społeczeństwie wiedzy i informacji o niej, nawyku czytania, poszanowania dla słowa drukowanego, co nie zawsze ma odzwierciedlenie w naszej codziennej cichej, mrówczej pracy.

Rezultaty pracy bibliotekarza dla wielu nie zawsze wydają się wymierne. Techniczne umiejętności związane w wypożyczeniem potrzebnej książki czy też właściwie udzielona o niej informacja wydaje się lekką, przyjemną pracą, w otoczeniu nowości wydawniczych, ciszy bibliotekarskich pomieszczeń.

Jest to złudne odczucie, bo w bibliotece jest mnóstwo pracy, której czytelnik nie widzi – opracowanie zbiorów, renowacja, selekcja to praca wymagająca fachowej wiedzy i wytrwałości.

Niszczenie książek, przedłużanie terminów ich wypożyczeń, to najczęstsze bolączki bibliotekarskiej pracy. Nie zawsze postulaty bibliotek są rozumiane przez władze nadrzędne. Prasa donosi o likwidacji bibliotek albo o łączeniu z innymi instytucjami. Fakt, że choć co roku wiele w tej materii zmienia się na lepsze nie pozostawia wątpliwości, że praca bibliotekarza w realiach polskiej transformacji jest jedną z bardziej stresujących profesji związanych z szeroko pojętą kulturą.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek jest po to, by zwrócić uwagę na problemy i potrzeby tego środowiska zawodowego.
Oprócz różnego rodzaju wystaw, konkursów czytelniczych, urządzamy pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Przyjmujemy liczne wycieczki przedszkolaków i uczniów.

Z tej okazji 17 maja 2016 r. miało miejsce spotkanie bibliotekarzy bibliotek publicznych naszej gminy z burmistrzem Jerzym Kocojem. Przybyła radna Rady Miejskiej Anna Lorenz-Filip. Z zaproszenia skorzystali także czytelnicy i sympatycy biblioteki, członkowie redakcji „Kuriera Błażowskiego” i Klubu Seniora „Pogodna Jesień”. Spotkanie było okazją do posłuchania poezji gościa specjalnego, tj. Zdzisławy Górskiej, poetki i malarki ze Strzyżowa. Pani Zdzisława miała u nas kilka lat temu swój benefis. Od lat współpracuje z naszym czasopismem, dzięki czemu możemy poznać jej twórczość. Do Błażowej żywi ogromny sentyment.

Burmistrz Jerzy Kocój pozytywnie wyrażał się o pracy biblioteki, którą uważa za centrum kultury w gminie. Podkreślił także integracyjną i informacyjną rolę „Kuriera” w naszym środowisku. Złożył bibliotekarkom życzenia z okazji ich święta.

To majowe popołudnie upłynęło zebranym na ciepłych rozmowach, miłych wspomnieniach przy kawie i ciastkach.

Biblioteka jest ważna dla polskiej kultury.

Znamienne słowa o bibliotece wypowiedział nasz wielki rodak, św. Jan Paweł II:

„Biblioteka jest instytucją , która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy.”(Jan Paweł II)

Dziękujmy Pani Elżbiecie Domin, właścicielce Piekarni i Cukierni z Bachórza, sklep firmowy w Błażowej, Pl. Jana Pawła II 5, za przekazane ciastka.

A.H.