Gminne Dożynki 2019

1 września br. na Stadionie Miejskim w Błażowej odbyły się, jak co roku, gminne dożynki, podczas których mieszkańcy naszej gminy radośnie świętowali zakończenie żniw oraz wszelkich prac polowych.

Obchody uroczystości dożynkowych rozpoczęły się od zbiórki przed Urzędem Miejskim w Błażowej. O godzinie 13:30 barwne korowody kół gospodyń wiejskich z naszej gminy zebrały się ze swoimi wieńcami dożynkowymi, aby uroczyście przemaszerować w stronę kościoła pod wezwaniem św. Marcina w Błażowej. O godzinie 14:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., podczas której podziękowano za tegoroczne plony. Zaraz po niej korowód dożynkowy przemaszerował w stronę stadionu w Błażowej.

Obchody tegorocznych dożynek otworzyła swoim występem orkiestra dęta GOK w Błażowej, uroczyście odgrywając Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych na płycie błażowskiego stadionu gości przywitał burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, aby następnie przedstawić starostów dożynek, którymi w tym roku byli Roman i Agnieszka Łachowie. Po wystąpieniu starosty oraz przekazaniu burmistrzowi bochenka chleba dożynkowego, nadszedł czas na przekazanie instytucjom wieńców dożynkowych.

W tym roku w celu uświetnienia obchodów gminnych dożynek przygotowano aż 11 wieńców dożynkowych wykonanych przez: :

 • Koło Gospodyń Wiejskich Błażowa Dolna,
 • Koło Gospodyń Wiejskich Lecka,
 • Stowarzyszenie Kultywowania Tradycji i Kultury Ziemi Futomskiej,
 • Koło Gospodyń Wiejskich Nowy Borek,
 • Koło Gospodyń Wiejskich Nowy Borek Przylasek,
 • Koło Gospodyń Wiejskich Piątkowa,
 • Koło Gospodyń Wiejskich Kąkolówka,
 • Klub Seniora „Pogodna Jesień” Błażowa,
 • Koło Gospodyń Wiejskich nr 2 „Górnianki”  Błażowa Górna,
 • Koło Gospodyń Wiejskich nr 1 Błażowa Górna,
 • Stowarzyszenie „Babski Młyn” Futoma.

Wieńce, oprócz oficjalnego przekazania przypisanym instytucjom, brały także udział w konkursie na „Tradycyjny oraz Współczesny Wieniec Dożynkowy”. W tych kategoriach oceniało je profesjonale jury w składzie: Emilia Jakubiec-Lis – kulturoznawca, socjolog oraz adiunkt Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Jolanta Szpunar – plastyk WDK w Rzeszowie, Barbara Mroczka – specjalista ds. edukacyjno-kulturalnych GOK w Błażowej. Komisja doceniając ogromny wkład pracy oraz zaangażowanie i inwencję twórczą, a także zastosowanie różnorodnych podstawowych materiałów takich jak kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty i zioła, postanowiła przyznać wszystkim wykonawcom wieńców równorzędne  nagrody finansowe. Poza tym, komisja po naradzie postanowiła przyznać I nagrodę w kategorii wieńca tradycyjnego, ufundowaną przez dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie dla KGW z Lecki, a II nagrodę w tej samej kategorii dla KGW z Błażowej Dolnej. W kategorii współczesny wieniec dożynkowy I nagroda ufundowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej przypadła KGW z Błażowej Dolnej. Jury nie kryło swojego zachwytu nad wysokim poziomem wykonania tegorocznych wieńców oraz dbałością, z jaką pielęgnowane są tradycje naszych przodków.

Poza konkursem, w którym brały udział wieńce dożynkowe, zostały także rozstrzygnięte jeszcze dwa konkursy: na „Najpiękniejszy ogród”, organizowany przez burmistrza Błażowej oraz firmę Agrocentrum oraz konkurs organizowany przez KRUS.

Niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji tegorocznych dożynek okazał się pokaz tradycyjnych omłotów w wykonaniu Stowarzyszenia Pasjonatów Motoryzacji dawnej „Pęknięta Szprycha” oraz pokaz starego sprzętu, tj. zabytkowych silników oraz motocykli przygotowany przez „Fundację Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej” z Konieczkowej. Widok sprawnej, działającej młocarni z przedstawieniem całego procesu młócenia u niejednej osoby przywołał czar wspomnień z dawnych lat. Była to także niepowtarzalna okazja do tego, aby pokazać młodszym pokoleniom trud pracy, jaką wkładano w żniwa jeszcze w nie tak dawnych czasach.

Na zakończenie dożynek zebrana na płycie boiska w Błażowej publiczność oraz zaproszeni goście mogli rozkoszować się dźwiękami kresowych melodii w wykonaniu zespołu Karczmarze. Publiczność żywo reagowała na piękne polskie, ukraińskie, węgierskie, bałkańskie czy też żydowskie melodie, ku wielkiej uciesze zespołu, który nie pozostawał im dłużny. Zaraz po Karczmarzach błażowską sceną zawładnął zespół Chrząszcze, który swoim repertuarem osadzonym w latach 60. i 70. porwał publikę do tańca, niewątpliwie przywołując niektórym wspomnienia z lat młodzieńczych zabaw i prywatek.

Coroczne święto plonów którym są Gminne Dożynki jest niezbitym dowodem na to, iż dla mieszkańców naszej gminy wciąż ważne są wartości wyznawane przez naszych dziadów i pradziadów oraz ich poszanowanie dla pracy, którą wkładali w uprawę roli. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że kolejne generacje błażowian podtrzymają tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie, w związku z czym będziemy mogli jeszcze przez długie lata świętować jak i podziwiać owoce ciężkiej pracy na roli naszych krajan.

Kamil Zagórski

 

Kierujemy szczególne podziękowania do przedstawicieli poszczególnych grup wieńcowych za przygotowanie przepięknych wieńców. Dziękujemy sponsorom, druhom z OSP z Białki oraz policji, paniom z jury, pracownikom GOK, władzom i pracownikom samorządu gminnego, paniom z Zespołu Szkół, Panu Antoniemu Boskowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji gminnych dożynek

 

Wsparcia finansowego oraz rzeczowego Gminnych Dożynek’ 2019 udzielili:

 1. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie,
 2. Gminna Spółdzielnia Handlowo- Produkcyjna w Błażowej,
 3. Bank Spółdzielczy w Błażowej,
 4. MIX - Rafał i Robert  Chlebek,
 5. Gospodarka Komunalna w Błażowej,
 6. Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Błażowej,
 7. GROSZEK - Danuta i Henryk Nawłoka,
 8. Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa w Rzeszowie,
 9. Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,ZODIAK” w Rzeszowie,
 10. ,,Szpala dachy" - Janusz Szpala,
 11. Zakład Usług Budowlano - transportowych Mazur Roman – Futoma,
 12. AGROCENTRUM w Błażowej,

 

Serdecznie dziękujemy,

Jerzy Kocój – burmistrz Błażowej

Andrzej Wróbel – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.