foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Praca w samorządzie to przede wszystkim praca zespołowa. Podstawową sprawą jest dobra współpraca burmistrza, radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu. Jeżeli będzie maksymalne zaangażowanie wszystkich stron i zgoda co do słuszności celów, to przyniesie to wymierne korzyści mieszkańcom gminy. Musi to być praca, gdzie dobro mieszkańców jest najważniejsze.

Starych potraw smak i urok – Wojewódzki Konkurs Kapel Ludowych 2019
9 czerwca br. na Stadionie Sportowym w Błażowej miała miejsce XXIV edycja imprezy pod szyldem „Starych potraw smak i urok – Wojewódzki Konkurs Kapel Ludowych”.  Jak co roku impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich tych, którzy chcieli poobcować w to niedzielne popołudnie ze smakami tradycyjnej kuchni oraz dźwiękami ludowych przyśpiewek. Imprezę oficjalnie otworzył przemarsz Orkiestry Dętej GOK w Błażowej, która pod batutą Jakuba Adamka uroczyście odegrała hymn Polski oraz Rotę.

Jak sama nazwa imprezy wskazuje, jest ona nie tylko konkursem kapel ludowych ale  i także konkursem kulinarnym pn. Podkarpacki produkt Regionalny „Potrawa roku”. W tegorocznej edycji do kulinarnej walki o tytuł najlepszej potrawy stanęło 14 Kół Gospodyń Wiejskich, 1 Koło Kobiet, 5 stowarzyszeń, 5 wystawców indywidualnych oraz jedna piekarnia. Łącznie zaserwowano 48 potraw konkursowych, którym bacznie przyglądała się komisja, w skład której wchodzili : Przewodniczący Marcin Purgacz – Ambasador Marki Podkarpackie Smaki, Katarzyna Bomba – nauczyciel ZSG Rzeszów, mistrz cukiernictwa i piekarnictwa oraz Barbara Rajzauer z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Wśród aspektów na jakie jury zwracało szczególną uwagę podczas oceny potraw był ich smak, tradycja, estetyka podania, wystrój stoiska, na których serwowano dania oraz przybliżenie sposobu ich wykonania. Komisja jednogłośnie stwierdziła, iż na wielką aprobatę zasługuje przywiązanie do tradycji oraz olbrzymi potencjał jej kultywowania, przez co postanowiła przyznać kolejno nagrody :

- Nagrodę rzeczową za Najlepszy Produkt Podkarpacki „Potrawa Roku” ufundowaną przez Urząd Miasta Błażowa  oraz BON na produkty firmy PRYMAT którą otrzymuje KGW Nowa Wieś nr 2 za zraza wołowego z cebulą;

- Nagrodę rzeczową w kategorii dania jarskie ufundowaną przez Urząd Miasta Błażowa, którą otrzymuje KGW Bartkówka za kartoflaczki;

- Nagrodę rzeczową w kategorii dania mięsne ufundowaną przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, którą  otrzymuje Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Trzebownisko za wątróbkę z pieczarkami;

- Nagrodę finansową w kategorii wypieki i chleby, którą otrzymuje Piekarnia Jaworzanka za chleb żytnio-pszeniczny markowski;

- Nagrodę rzeczową w kategorii sery i inne produkty mleczne ufundowaną przez Podkarpacką Izbę Rolniczą  w Trzebownisku, którą otrzymuje Leda- Ser Leszek Jakimowicz za serek kremuś;

 

5 równorzędnych wyróżnień specjalnych otrzymują:

-  KGW Grabownica za tartę z pokrzywą;

- Stowarzyszenie Babski Młyn z Futomy za szynkę z babskiego młyna;

- Hanna Katafiasz z Kąkolówki za przysmak z koziny;

- KGW Wólka Hyżneńskaj za pierogi z karkówką;

- KGW Brzezówka za pierogi ruskie.

 

Ze względu na znaczenie idei konkursu dla ochrony kulinarnego dziedzictwa, a także promowanie produktów tradycyjnych, upowszechnianie wiedzy na ich temat wśród społeczeństwa oraz edukację młodego pokolenia w zakresie zapomnianych potraw regionalnych organizator postanowił również przyznać równorzędne wyróżnienia każde  dla następujących uczestników konkursu:

-  KGW Nowy Borek za kapustę w szczapy;

- Małgorzata Sowa za sery podpuszczkowe z czosnkiem;

- KGW Nowy Borek Przylasek za babkę z ziemniaków z boczkiem;

- KGW Piątkowa za pierogi z farszem z fasoli i grzybów;

- KGW Chmielnik za pierogi z serem na słodko;

- Towarzystwo Kultury i Rozwoju Wsi Harta za udko faszerowane;

- KGW Białka za roladę omletową z kurczakiem;

- Stowarzyszenie Rozwoju Witkowic za Jaśkowy pasztecik z marynowaną rzodkiewką;

- KGW Błażowa Górna za sernik;

- Janina Olszańska za masło wiejskie;

- KGW Futoma za cebulaki;

- KGW Borówki za ożeniaczkę;

- Klub Seniora „Pogodna jesień” z Błażowej za pasztecik z kaczki;

- KGW Laskówka za pierogi z serem;

- Koło Kobiet z Malawy za Pamułę;


oraz wyróżnienie specjalne i nagrodę rzeczową,
ufundowaną przez PH MIX z Błażowej
dla Gospodarstwa Ekoturystycznego Eko Chatka za sokomiód.

            Podczas gdy komisja oraz zebrani na stadionie w Błażowej goście degustowali przysmaki przygotowane przez gospodynie, na scenie trwał w tym samym konkurs Kapel Ludowych. Rozpoczął go występ uczniów Szkoły Podstawowej w Błażowej, którzy ubrani w tradycyjne stroje zaprezentowali przepiękne tańce ludowe. Ponadto w przerwach pomiędzy występami konkursowymi publiczność mogła również zobaczyć w akcji młody Zespół Tańca Ludowego Błażowiacy.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło w nim udział 13 kapel ludowych oraz 4 wykonawców biorących udział w kategorii „Mistrz i uczeń”.

Podobnie jak i w przypadku konkursu kulinarnego, komisja która zebrała się składzie :     Przewodnicząca Joanna Danak-Gajda – etnomuzykolog,
Emilia Jakubiec-Lis – muzyk wokalista, kulturoznawca oraz
Maria Kula – etnolog, instruktor WDK w Rzeszowie

doceniła sposób w jaki kultywowane są tradycje związane z graniem muzyki ludowej w naszym rejonie, poziom wykonania utworów, ich dobór oraz autentyczność repertuaru.
W związku z czym jury postanowiło nagrodzić w kategorii kapel :


Grand Prix:
ufundowane przez Dyrektora WDK w Rzeszowie  dla KAPELI  LUDOWEJ  Z FUTOMY
- I nagrodę ufundowaną przez GOK Błażowa dla Kapeli Ludowej MŁODA HARTA z Harty

- II nagrodę ufundowaną przez Dyrektora WDK w Rzeszowie dla Kapeli KURASIE z Lubzin
- II nagrodę
równorzędną ufundowaną przez GOK w Błażowej dla Kapeli Ludowej WARZANIE z Wary
- III nagrodę ufundowaną przez GOK Błażowa dla  Kapeli Ludowej PRZEWROTNIACY z Przewrotnego
- III nagrodę
równorzędną ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie dla Kapeli Ludowej KMIECIE z Rzeszowa

Wyróżnienie
ufundowane przez Dyrektora WDK w Rzeszowie otrzymuje  MŁODZIEŻOWA KAPELA LUDOWA Z ALBIGOWEJ

Wyróżnienia ufundowane przez  Starostwo Powiatowe w Rzeszowie otrzymują:

  1. Kapela Ludowa POGÓRZANIE z Głowienki
  2. Kapela Ludowa GRABOSZCZANIE z Grabownicy


Wyróżnienia
ufundowane przez  Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej otrzymują:

  1. Kapela Ludowa DYNOWIANIE z Dynowa
  2. Kapela Ludowa POGÓRZANIE z Dynowa
  3. Kapela Ludowa MŁODE KURASIE z Lubziny
  4. Kapela Ludowa MDK ŁAŃCUT


W kategorii mistrz-uczeń:

- I nagrodę ufundowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej otrzymuje  Marcel Grzegorzak i Andrzej Baran
- II nagrodę ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie Barbara Sowa i Joanna Martowska-Sieńko
- III nagrodę ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie otrzymuje Hanna  i Jacek Marszałek

            Występy zakończył Zespół Obrzędowy Futomianie, który zaprezentował widowisko obrzędowe pt. „Zapusty”.

Po rozstrzygnięciu konkursów i wręczeniu nagród nadszedł czas na rozrywkę, którą zapewnił przybyłym gościom zespół Berdo z Ustrzyk Dolnych. Zespół oczarował wszystkich zebranych na płycie stadionu sportowego w Błażowej przepięknymi utworami folkowymi z pogranicza polsko-ukraińsko-słowackiego o tematyce żydowskiej, taborowej oraz w klimatach dumki. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna z zespołem MAGIC.
           
              Podsumowując, tegoroczna XXIV edycja imprezy „Starych potraw smak i urok - Wojewódzkie Spotkanie Kapel Ludowych” była żywym dowodem na to, iż w dzisiejszych czasach, w których liczy się tylko pośpiech i pogoń za pieniędzmi, dla niektórych wciąż ważne jest aby na chwilę zwolnić, zasmakować w starych potrawach, które odchodzą w niepamięć czy zanurzyć się w dźwiękach wesołych melodii ludowych.

 Kamil Zagórski