foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Praca w samorządzie to przede wszystkim praca zespołowa. Podstawową sprawą jest dobra współpraca burmistrza, radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu. Jeżeli będzie maksymalne zaangażowanie wszystkich stron i zgoda co do słuszności celów, to przyniesie to wymierne korzyści mieszkańcom gminy. Musi to być praca, gdzie dobro mieszkańców jest najważniejsze.

DZIEŃ KOBIET W BŁAŻOWSKIEJ BIBLIOTECE

8 marca 2018 r. w błażowskiej bibliotece było bardzo świątecznie, ponieważ zbiegły się jednocześnie dwa spotkania. Jednym z nich był Dzień Kobiet, dlatego w tym dniu czytelnia gościła same kobiety, a zarazem czytelniczki. Bardzo miłą niespodzianką była wizyta burmistrza Błażowej Jerzego Kocoja, który uroczyście wręczył wszystkim paniom piękne kolorowe kwiaty wraz z życzeniami.

Drugim powodem, dla którego spotkałyśmy się w tym dniu był Dyskusyjny Klub Książki, który istnieje przy Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Błażowej. Podstawowym zadaniem Klubu jest promowanie współczesnej literatury i kultury wśród lokalnej społeczności. Członkiem Klubu może zostać każdy, kto zgodzi się uczestniczyć w spotkaniach, wszyscy z uczestników otrzymują do przeczytania książkę, o której później dyskutują.

Tym razem spotkanie dotyczyło książki Hanny Cygler ,,Tylko kochanka.”

Pisarka urodziła się 18 września 1960 r. w Gdańsku.  Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności – czytelników i swojej – pisze powieści nie tylko dla kobiet. Dla uczestniczek spotkania twórczość tej autorki jest już znana, ponieważ niektóre z powieści znajdują się już w zbiorach naszej biblioteki.

Przygotowałam krótką prezentację o autorce, by przybliżyć jej postać zebranym. Z niej dowiadujemy się, że pomysł na książkę „Tylko kochanka” poddała jej pewna pani bibliotekarka z Gniewna, u której nasza poetka gościła.

Sama autorka tak mówi o sobie:

Piszę dla przyjemności, a nie dla męki twórczej. Tak postanowiłam już przy mojej pierwszej powieści. Pomyślałam wtedy, że pragnę pisać książki, sprawiające również przyjemność moim czytelnikom. Powieści, które by się szybko czytało, niecierpliwie oczekując co dalej, a jednocześnie, które by zbyt łatwo nie opuszczały pamięci czytelnika.

Każda nowa książka jest dla mnie nowym wyzwaniem i przygodą. Przygody - jak wiadomo – najlepiej przeżywa się wspólnie. Potrzebuję zatem Waszego towarzystwa.

Każdy z uczestników mógł wypowiedzieć się na temat przeczytanej książki, a w  szczególności głównej bohaterki Leny Walter, która zmaga się z przeciwnościami losu.

Burzliwym tematem spotkania była rola kochanki, a raczej utrzymanki patrząc przez pryzmat całego życia głównej bohaterki i czy rzeczywiście status tylko kochanki jej wystarczał, czy pragnęła czegoś więcej.

Cieszę się, że te dwa spotkania mogłam połączyć ze sobą. Było coś dla miłośników książek, czyli coś dla duszy. I coś dla ciała czyli słodkości do kawy. Do tego piękna wiosenna dekoracja z kwiatów.  Myślę, że ten czas spędzony przy dobrej książce i poczęstunku był miłym doznaniem dla wszystkich, którzy lubią czytać. Kolejne spotkania już wkrótce.

Zapraszamy czytelników, którzy chcieliby dołączyć do naszego klubu DKK i wspólnie podyskutować na tematy związane z dobrą książką.

Anna Heller