W niedzielę 13 września 2015 r. w miejscowości Białka odbyły się zawody sportowo-pożarnicze jednostek z gminy Błażowa.

Do zawodów przystąpiła jedna drużyna kobieca oraz siedem drużyn męskich.

Odbyło się dwie konkurencje, tzn. bieg z przeszkodami 7x50 m oraz tzw. „bojówka”.

 W biegu sztafetowym zawodnicy odpowiednio ubrani, z prądownicą jako pałeczką, mają za zadanie pokonać przeszkody na poszczególnych odcinkach: jest to między innymi podłączanie węża do rozdzielacza, przeskoczenie płotka, pokonanie równoważni, przeskoczenie rowu o szerokości 2 m czy też w grupie męskiej przeskoczenie przeszkody zwanej potocznie ścianą płaczu.

Mimo że niektóre przeszkody wydają się łatwe do pokonania, należy zaznaczyć fakt, iż zawodniczki i zawodnicy mają na sobie niezbyt wygodny mundur, hełm, ponadto szeroki pas i ciężkie buty,

 Druga konkurencja, „bojówka”, polega na jak najszybszym złożeniu i rozwinięciu węży oraz podaniu wody na prądownicę, gdzie zawodnicy roty pierwszej mają za zadanie wodą przekręcić tarczę (krążek blachy o średnicy 15cm), rota druga przewrócenie pachołków (cztery drewniane bale o wysokości od 40 do 120 cm).

 Wszystkie te czynności należy zrobić jak najszybciej i zgodnie z regulaminem, gdyż każda czynność jest oceniana przez komisję sędziowską powoływaną przez komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

     Na zawody przybyli burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, opiekun jednostek OSP z ramienia gminy Jan Rabczak, prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP dh Lesław Pępek.

Nagrody w postaci figurek św. Floriana fundował burmistrz Błażowej, Druhowie otrzymali też okolicznościowe dyplomy, a  zdobywcy trzech pierwszych miejsc  otrzymali nagrody finansowe.

Wszystkim uczestnikom tegorocznych zawodów - tak zawodniczkom jak i zawodnikom , komisji sędziowskiej, Panu Burmistrzowi wszystkim gościom oraz wszystkim przybyłym na zawody dziękuję  i zapraszam za rok.    

Więcej zdjęć w PDFie - tutaj.

 

Komendant miejsko-gminny OSP

Maciej Pałac

Fot. Damian Sobota