4 maja 2017 r. w Kościele katolickim wspominany jest św. Florian.  W dniu tym obchodzony jest w Polsce i na świecie Międzynarodowy Dzień Strażaka i Dzień Straży Pożarnej. W Polsce od 2003 r. jest to święto zawodowe strażaków.

2 maja 2017 r. swoje święto obchodzili razem strażacy z OSP w Błażowej i OSP Mokłuczki. Rozpoczął je paradny przemarsz druhów z remizy do kościoła parafialnego. Przemarsz był widowiskowy, bo  prowadziła go orkiestra dęta z Błażowej. Mszę św. w intencji strażaków odprawił ks. prałat Jacek Rawski. W trakcie liturgii modlił się za zdrowie strażaków i zbawianie wieczne dla tych, którzy odeszli oraz za ojczyznę. Obchody św. Floriana zbiegły się w tym roku z przypadającym na 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Po mszy wszyscy przemaszerowali do remizy. Druhom i orkiestrze towarzyszyli zaproszeni goście, a dźwięki marszów rozgrzewały serca mieszkańcom, zważywszy, że kapryśna tegoroczna aura nie rozpieszcza nas jak dotąd temperaturowo. W remizie zebranych przywitał dh naczelnik Maciej Pałac dziękując wszystkim, szczególnie ks. dziekanowi Jackowi Rawskiemu oraz burmistrzowi Jerzemu Kocojowi za przybycie i życząc wszystkim miłego spotkania. Atrakcją obchodów był koncert orkiestry dętej w bardzo odmłodzonym składzie.

Strażacy to grupa zawodowa ciesząca się zaufaniem społecznym. Dzięki rycerzom św. Floriana możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie.

W imieniu redakcji „Kuriera Błażowskiego” życzę druhom zdrowia, satysfakcji z pracy dla społeczności i bezpiecznych powrotów z akcji.

Małgorzata Kutrzeba